Dolby Atmos

Dolby Atmos

Příspěvekod kremilek10 » 06 pro 2018, 19:31

Jsem uspesne rozjel na Xbox One X Dolby Atmos (propojeni pres receiver). Forza Horizon 4 mi jede suprove.
Ale mam jeden problem, nastaveni Audio outputu se "nedrzi". Cili jak vypnu XOX a nasledne zapnu, tak atmos musim znova nastavit.
Nevite nekdo co s tim ?
kremilek10
Xbox nováček

Re: Dolby Atmos

Příspěvekod WastingDouglas » 07 úno 2019, 12:16

Je možný, že v receivru se to musí taky nastavit. Mám receiver Onkyo HT-S9800THX a xbox one X mi odmítá nastavit výstup přes optiku na 7.1,pokud je xbox připojen na direct do TV, zapojil jsem HDMI kabel do receivru a pak to nastavit šlo.
WastingDouglas
Xbox Guru

Příspěvekod Peterek82 » 07 úno 2019, 12:22

Nejsem si jistý, zda Xbox umí nativně reprodukovat Atmos. Ve Storu je totiž aplikace ke stažení. Ta je navíc placená.Zdarma je jen Trial verze (nevím ale v čem je osekaná, nezkoumal jsem).
https://www.microsoft.com/cs-cz/p/dolby ... verviewtab

Pak by mě, jakožto uživatele, který chce Atmos, zajímalo, jestli i když mi AVR hlásí, že jede v systému Dolby Atmos, opravdu reprodukuje Atmos. To si musíš ověřit sám.

Tady je nějaký simple návod, zkus jestli ti pomůže:
https://www.youtube.com/watch?v=HgqjWa8StkU

No a v neposlední řadě, bych ti doporučil gúglit. Asi to bude snažší, než čekat na odpověď ve foru. Množství hráčů s Atmosem asi bude dost mizivé promile. Alespoň u nás.
Peterek82
Xbox hráč

Příspěvekod kremilek10 » 07 úno 2019, 12:30

Kdybychom vsichni googlili a nepsali v cestine , tak by to bylo spatny :)
Ano Atmos je treba nainstalovat a placeny je jen pro sluchatka (stejne tak i ve WIN10). Osobne mi nad tim zustava rozum stat, jak vlastne ten atmos v tech sluchatkach funguje :)

osobne jsem si s atmosem nabehl diky me nevedomosti. atmos nakonec neresim a davam prednost 7.1 (cili k 5.1 zadni repraky). Radeji chci zvuk vzadu nez nejaky na strope, nebo s odrazem od prednich repraku.
kremilek10
Xbox nováček

Příspěvekod Peterek82 » 07 úno 2019, 15:21

:D neříkám že ptát se v našich vodách je špatně. Ale zrovna toto je téma, na které u nás asi nedostaneš relevantní odpověď, takže AJ+google = téměř 100% jistota relevnantních odkazů ;)

Tak jsem po gúglil za tebe a našel pár issues, se kterýma se jinde po netu lidi tasili:

První co mě na foru MS zaujalo je tvrzení, že Atmos je pro sluchátka pouze pro XB1 a XB1S. A že si nejsou jisti co pro X (kupodivu žádné ofiko tvrzení jsem nenašel, asi to chce víc času na hledání :) ) a zmiňovali hlavně problémy se soundbary, sem tam AVR.

Dále pak fakt, že AVR nepodporuje protokol HDCP 2.2. HDMI kabel musí rovněž podporovat HDCP 2.2.
Mnohým se stávalo, že Atmos nefungoval/nebyl detekován v případech, kdy zapli dřív AVR než konzoli. To prej MS zapatchoval v nějakém minulém updatu OS.
Dolby se na svém webu dušuje, že free verze aplikace Dolby Access podporuje ne sluchátka, ale všechny verze domácích kin, soundbarů a TV s certifikací DA (15USD dáš tedy za podporu sluchátek). Tu apku určitě vyzkoušej.

Jinak se vesměs témata a odpovědi opakují. Jestli to budeš dál zkoušet, dej pak vědět k čemu jsi dospěl.

Jinak vycházím z předpokladu, že víš na 100%, že tvůj AVR má certifikát od Dolby pro zvuk Atmos :)
Peterek82
Xbox hráč

Příspěvekod kremilek10 » 07 úno 2019, 15:42

No vidis a uz jsme to ROZVIRILI :)
ja osobne mam Denon 1400 a ten Atmos podporuje (po aktualizaci). Samozrejme svuj dotaz jsem smeroval prave k tomuto.
Prapuvodne jsem resil proc Atmos videa mi receiver nedetekuje. Jenza ja neznalec jsem nevedel, ze je nutno nakonfigurovat receiver tak, ze nejake Atmos bedny mam...

Ja muzu potvrdit, ze pro Atmos staci nainstalovat na XBOXu appku a pak v nastaveni XBOXu Atmos zvolit. Pokud nekdo chce sluchatka, tak si musi zaplatit. Znova opakuji, ze nejsem v tom odbornik a nerozumim jak se da atmos ve sluchatkach poslouchat. Zkratka nechapu jak prostorove to v nich funguje. Mel jsem za to, ze sluchatka jsou vzdy jen STEREO.

Ja jsem osobne chapal, ze Atmos je jen neco noveho u Dolby. Ne, ze by tomu tak nebylo. Poenta je ta, ze Atmos pocita s rozmistenim beden "jinak". A to ja nechci a nebudu chtit. Za me by to melo smysl, kdybych mel receiver minimalne 11.2 pak to ma smysl.
kremilek10
Xbox nováček

Příspěvekod Peterek82 » 07 úno 2019, 17:10

Akorát se obávám, že debata zůstane u nás dvou :D

Taky se nepovažuju za znalce :)

Pokud nemáš možnost nafrndit si do stropu minimálně dvě bedny pro lokalizací ruchů ve vertikálním směru, pak nemá smysl o Atmosu přemýšlet. To chápu :)

Ad sluchátka: u nich je princip vskutku jednoduchý. Všechny kanály (tuším 64 až 128) jsou sloučené v jednom datovém toku. Dekodér využívá metadata pro správné umístění zvuku v prostoru 360ti stupňů. Kanály nejsou vzájemně rušené v jednom reprodukčním čase, jako u DD, DTS apod. Proto je mozek může vnímat samostatně. Právě např. DD nebo DTS tím, že na výstupu "mixovali" všechny jednotlivé kanály dokupy, vznikalo jejich zvukové omezení, které náš mozek vnímá, v horizontální rovině. Víc si už toho nepamatuju :D Ale Google je plný těch vysvětlivek a ukázek. Takže klidně lze použít obyčejné sluchátka třeba za 1500, co už hrajou nějak ucházejícně. Takové ty sluchátka za hory peněz "určené pro DA" mi příjdou jen jako dojení krávy.

Osobně si myslím, že u 5.1 + 2 stropní, bude pro DA stačit. 7.1 + 2 lepší, 11.2 + 2 pro standardní obývák mi už příjde.... zbytečné :)

Tož hezký poslech :)
Peterek82
Xbox hráč

Zpět na FAQ, HELP, FAKTA o Xbox One